Psychologia przy kawie
  • Blog
  • PORADY ON LINE
  • O NAS
  • WYCHOWANIE
  • RELACJE
  • PRACA
  • ONA
  • WYWIADY
  • Kontakt / Współpraca
Obraz

JAK BYĆ DLA SIEBIE DOBRĄ, ŻYCZLIWĄ ​I WYROZUMIAŁĄ?

4/23/2022

0 Comments

 
Obraz

JAK BYĆ DLA SIEBIE DOBRĄ, ŻYCZLIWĄ
​I WYROZUMIAŁĄ?

"Nasza nerwowa planeta"

Michalina w dzieciństwie słyszała od rodziców mało pozytywnych słów na swój temat. Ciągle tylko jakieś narzekania, zwracanie uwagi: coś źle zrobiła, czegoś nie dopełniła, zapomniała o czymś. Dzień zaczynał się napominaniem i kończył się negatywnymi informacjami. I tak od rana do wieczora i od wieczora do rana. Nie doświadczyła w ogóle lub w niewystarczającym stopniu pozytywnych sytuacji: akceptacji, uznania, aprobaty. Jedynie co znała bardzo dobrze, to krytykę.
 
Jak każde dziecko była bezbronna i budowała dopiero wizję świata i samej siebie. Nasiąkała opiniami o sobie jak gąbka, chłonęła wiedzę – jak inni mnie widzą, jak oceniają, jaka jestem? Poddana ciągłej krytyce, negatywnym komunikatom ze strony rodziców rosła w przekonaniu, że jest „do niczego”, beznadziejna, nieudana. Nie umiała się przed tym obronić. Wierzyła w opinie na swój temat. Cierpiało na tym jej poczucie wartości i samoocena. Trudno jej było uwierzyć w siebie i w swoje możliwości, dostrzec swój potencjał. Zaczynała myśleć o sobie tak samo jak Ci, którzy ją krytykowali. Była surowa zarówno w stosunku do siebie, ale i innych. Dorastała przejmując tendencję do krytykowania i „rozszerzała” ją na innych ludzi wokoło. To właśnie u innych zaczynała dostrzegać jedynie wady, braki, bo przecież nikt nie nauczył jej patrzeć i doceniać tego, co wspaniałe, co się udało, co jest osiągnięciem. Tak jakby miał klapki na oczach i widziała tylko jedną część świata - tę złą.
 
A Ty, ile razy  w ciągu dnia krytykujesz, oceniasz i punktujesz innych, ale też samą siebie? Czy jesteś zadowolona z wyglądu, działania, osiągnięć, czy wciąż jesteś w swojej ocenie niewystarczająco dobra, precyzyjna, ambitna? Ale czy to są oczekiwania Twoje czy innych wobec Ciebie? A może Twój wewnętrzny głos wciąż podpowiada: więcej, więcej, za mało, wciąż za mało… Chciałbyś nieustanne biec do przodu, aby spełniać oczekiwania otoczenia, bo co o Tobie pomyślą. Nieustannie przykręcasz sobie śrubkę. Jesteś  wymagająca, bezwzględna i okrutna, wciąż podnosisz sobie poprzeczkę i traktujesz siebie bez szacunku. Jesteś przesiąknięta oceną i krytyczną postawą wobec siebie. I pomimo że chciałabyś od niej uciec, ona i tak Ciebie dogania i wkrada się w Twój sposób myślenia o sobie, ale i o innych.

A jeśli potkniesz się na drodze, gdy nie doskoczysz do poprzeczki, którą sobie postawiłaś? Jak wówczas postępujesz? Czy zwracasz się do siebie tak, jak zwróciłabyś się do swojej przyjaciółki? Czy jesteś dla siebie wsparciem i darzysz się zrozumieniem? A może brak Ci wyrozumiałości i oskarżasz się, masz pretensje i żal?

Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, by zaopiekować się swoim wewnętrznym dzieckiem, które potrzebuje spokoju, miłości, współczucia. Być może rodzice nie potrafili Ci tego ofiarować, być może nie znalazł się na Twojej drodze ktoś, kto umiałby pokazać, ile jesteś warta. Ale uwierz, że zawsze jest dobry czas na to, by nauczyć się bycia dla siebie przyjacielem, który doda otuchy, zrozumie i pomoże uwierzyć w swoje możliwości. Należy tylko skończyć z krytyczną mową wewnętrzną. Zamienić zwroty: „Nie dam rady”, „Nic nie umiem”, „Jestem do niczego”, na zwroty podtrzymujące na duchu, doceniające trud i wysiłek, motywujące do działania. Przeszłość wpływa na teraźniejszość, ale nie możne warunkować naszego życia. Umiejętność wybaczania sobie swoich niedoskonałości czy ograniczeń jest czymś, nad czym  warto pracować.
 
Nikt z nas nie jest ideałem. Niestety ciężko zaakceptować siebie, gdy od dziecka słyszeliśmy, że nie jesteśmy tacy, jak ktoś, by od nas oczekiwał. Ciężko akceptować siebie i patrzeć ze zrozumieniem i miłością, gdy jesteśmy wciąż wystawieni na konfrontację, szczególnie  w dzisiejszym świecie, gdzie w mediach widzimy osoby wręcz idealne z którymi porównywanie powoduje ciągłą frustrację. Ale od czego zacząć? Co to właściwie znaczy, być dla siebie dobrą, życzliwą, wyrozumiałą?
 
Odpowiedź znalazłam w książce „Nasza nerwowa planeta”, w której Matt Haig uświadamia nam, że świat w którym żyjemy, sprzyja temu, by nas unieszczęśliwić. Ciężko w nim być dla siebie dobrą i życzliwą, ponieważ jesteśmy wręcz skazani na wieczne zamartwianie się tym, co się wokół nas dzieje. Trudno się z tym nie zgodzić, szczególnie mając doświadczenie pandemii, a obecnie wojny, która toczy się za naszą granicą. Ale to nie jedyne nasze zmartwienia. Martwimy się o pracę, o to, by dobrze się prezentować, martwią nas konflikty, zdrowie, inflacja. I pomimo życia wśród innych ludzi, jesteśmy coraz bardziej samotni. Matt Haig wyciąga do nas - czytelników rękę i podaje wskazówki, z których możemy skorzystać, o ile tylko będziemy chcieli. Książka jego autorstwa jest pewnego rodzaju poradnikiem z  którego możemy dowiedzieć się między innymi:
 
- Jak funkcjonować w XXI wieku i nie mieć ataków paniki?
-Jak używać internetu i zachować zdrowe zmysły?
-Jak być szczęśliwym?
- Jak widzieć, co się dzieje w świecie i nie zwariować?
- Jak uniknąć załamania nerwowego w pracy?
 
W książce znalazłam odpowiedź na pytanie: jak być dla siebie dobrą, życzliwą i wyrozumiałą. Poniżej znajduje się dekalog, który przygotowałam również w PDF, abyście mogły go wydrukować i zaglądać do niego codziennie.

Obraz
Poniżej przygotowałyśmy je dla Was w formie PDF, abyście je mogły sobie wydrukować. 
​

wyrozumiała.pdf
File Size: 151 kb
File Type: pdf
Pobierz plik

* Fragmenty pochodzą z książki M. Haig "Nasza nerwowa planeta", Wydawnictwo Sensus, 2022
POLECAMY: 
Obraz
​

​NOWOŚĆ!

Matt Haig

"Nasza nerwowa planeta"

​Wydawnictwo Sensus

PREMIERA: 26 KWIETNIA 2022
KUPISZ TUTAJ>>
0 Comments

Your comment will be posted after it is approved.


Leave a Reply.

    JESTEŚMY NA FACEBOOKU:

    POMAGAMY:
    Obraz
    Kliknij i sprawdź

    PISZEMY DLA WAS:

    Obraz
    Katarzyna Krakowska
    Obraz
    Joanna Kotarska

    REKLAMA:
    piszcie do nas na adres: 
    ​[email protected] 
    ​

​Strony:  1   2   3   4   5   6   7   8   9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50  51  52  53  54  55  56  57  58  59  60  61  62  63  64  65  66  67  68  69  70  71  72  73  74  75  76  77  78  79  80  81  82  83  84  85  86  87  88  89  90  
​

Powered by Weebly
  • Blog
  • PORADY ON LINE
  • O NAS
  • WYCHOWANIE
  • RELACJE
  • PRACA
  • ONA
  • WYWIADY
  • Kontakt / Współpraca