JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM? ZE MNĄ BĄDŹ Wskazówki dla partnerów osób z depresją W poście „Nie odchodź” napisałyśmy, iż życie z partnerem w depresji to sztuka, gdyż osoba ta odmawia pomocy, co sprawia, że bliscy stają się bezradni. Nie wiedzą, czy na siłę mają przekonywać, pocieszać, czy lepiej się wycofać. Jacek – bohater naszego postu nie umiał dłużej tak żyć i postanowił odejść. Przerosła go ta trudna sytuacja. Co zrobić, by pomóc osobom, które kochamy, a które potrzebują naszej pomocy, pomimo, iż swoją postawą pokazują zupełnie coś innego. Poniżej kilka wskazówek, które dla partnerów osób z depresja mogą być cenne:
*Post ukazał się na blogu w 2017 roku. Jeżeli przeżywasz trudne chwile, nie możesz poradzić sobie z tłumionymi uczuciami, targają Tobą emocje, - pomożemy CI. O ile chcesz skorzystać z naszej wiedzy i doświadczenia, zapraszamy na porady on line. Wielu osobom pomogłyśmy, pomożemy i Tobie :) Możemy pomóc Ci inaczej patrzeć na świat... bo przecież wszystko zaczyna się w naszej głowie!
1 Comment
w czym nadzieja
9/2/2017 04:39:27 pm
Tak, w najoczywistszy sposób depresja jest ciężką chorobą. Nie stanem ducha, jak przez porównanie czasami nazywa się smutny nastrój). Ale to jak powiedzenie "wzięła go cholera", co przecież nie oznacza innej ciężkiej choroby. Depresję (chorobę) leczy się silnymi lekami, a i to tylko o działaniu chwilowym. Nie można z niej wyzdrowieć. Co przykre, bo ludzie na nią chorzy często w swoich dobrych dniach są sympatyczni i kontaktowi. Ale nie w dniach nasilenia choroby. O tym jak ciężka to choroba świadczy, że praktycznie oprócz osób ze specjalnych kręgów kulturowych (samuraje), czy groźnych sekt, inne przypadki samobójstw są spowodowane (chorobą) depresją.To skutek uboczny depresji, jak powykrzywiane ręce u chorych na reumatyzm. Znana już w czasach Geothe'go (słynne "Cierpienia młodego Wertera"), ostatnio depresja jest dużo częstsza. Powodem jest to, że nierzadko pojawia się (i już nie znika) po narkotykach. Stąd te zaskakujące samobójstwa młodych znanych muzyków czy artystów. To mało uświadamiane powiązanie (narkotyki-choroba depresja-samobójstwo) jest bardzo niebezpieczne, gdy tak ciężkie jest (dosłownie) życie z tą chorobą oraz życie bliskich z chorym na depresję. Gdy chory się leczy, to wsparcie bliskich i znajomych jest przydatne. Choćby do tego, by się leczył i nie przerywał. Gdy się nie leczy, to wsparcie niewiele pomoże. Staruszce na powykręcane palce nie pomoże wsparcie od bliskich. Jak piszą Autorki, sami bliscy takiego chorego często potrzebują wsparcia. A chory - na pewno silnych leków i by nie przerwał ich brania. A przedtem... jak wyżej, narkotyki są jak równia pochyła, którą łatwo się zsunąć w depresję i nigdy z niej nie wyjść. Tu bliscy i znajomi mogą pomóc. Choć tak jak u Wertera w 1774 roku, depresja bywa samoistna, a może jej też sprzyjać np. długotrwała praca w chemicznie szkodliwych dla mózgu warunkach. Wiedza o tym wszystkim też może pomóc. A najlepiej, gdy wcześniej.
Reply
Your comment will be posted after it is approved.
Leave a Reply. |
JESTEŚMY NA FACEBOOKU:
POMAGAMY:
PISZEMY DLA WAS:
|